Medica Istanbul
Бул. Видое Смилевски Бато 1-1/3, Тетово 24/7 +389 44 344 414

Машки стерилитет

Машката неплодност е неможноста на телото да произведува машки или ставаат во телото на жената, доволен број на сперматозоиди за успешното зачнување. И ако дури и пред неколку децении, неплодност обвини главно жени, но во денешно време, со развојот на лекови и дијагностички способности, стана јасно дека многу парови предизвика неможноста да се зачне дете е многу често делува машката неплодност.

Причини за машки неплодност

Причините можат да бидат многу различни, почнувајќи од нездрав начин на живот, а завршува повреди слабините и карлицата, воспалителни процеси во телото кои го нарушуваат квалитетот на спермата - уретритис, простатит, итн; венерични болести, што влијае на машки гениталии - сифилис, гонореја, кламидија; хормонални дисфункција, како што се недостаток на или ниски нивоа на тестостерон, што доведува до намалување на слабите резултати и монтажа тестиси; физичка траума; конгенитални малформации на гениталните органи; изложеност на високи температури, особено злоупотреба на сауна, бања може да доведе до дисфункција на тестисите; чести стресови, пушење, алкохол и дрога; Тешки болести како што се заушки или пилешки молив, како и тешка форма на остеохондроза.

За да се идентификува вистинската причина за машкиот неплодност, двојките се советуваат да посетуваат лекар по серија неуспешни обиди за зачнување дете во рок од една година.

Дијагноза на машката неплодност

Еден човек треба да се консултира со лекар кој ќе започне со испитување од гениталиите за да ги идентификува можните дефекти. Потоа, докторот ќе праша за сексуалниот живот на еден човек и ќе дознае дали сé е во ред со ерекција и ејакулација на еден човек. Ако човекот не страда од предвремена ејакулација или напротив - продолжена ејакулација, лекарот ќе препише спермограм - анализа на спермата. Имајте на ум дека анализата на сперма, всушност, е сеопфатна дијагноза на машката неплодност, бидејќи на овие резултати е доволно да му ја додели на правилен третман. Исто така, за понатамошно дијагноза на машката неплодност може да определи ултразвучно испитување на тестисите, генетски истражувања и биопсија на тестисите.

Третман

Конзервативен третман на неплодност кај мажите врз основа на естроген антагонисти, гонадотропин препарати, тестостерон или глукокортикоиди. Специфичен лек е избран врз основа на специфична форма на хормонална патологија.

Ако постојат проблеми поврзани со пуштањето на спермата кога релевантноста на историјата на хируршки интервенции во мочниот меур (на вратот) во одредено подрачје се направени од колаген инјекции.